Kutató fizikus szakirány
A kutató fizikus szakirány keretében elsősorban a szilárdtestfizika és statisztikus fizika területén mélyítheted el ismereteidet.
A szilárdtestfizika kurzusokon megértheted hogy:
- Miért vezeti az áramot a grafit, és miért szigetelő a szintén szén atomokból felépülő gyémánt?
- Mik a félvezető anyagok, és hogyan használhatjuk ki a félvezető tulajdonságokat különböző elektronikai eszközökben a diódától a félvezető lézerig?
- Miért válnak bizonyos anyagok tökéletes vezetővé (szupravezetővé) alacsony hőmérsékleten, és mindezt hogy lehet alkalmazni mágnesesen lebegtetett vonatokban vagy orvosi MRI készülékekben?
- Hogyan működik (működne) egy kvantumszámítógép?
- Mi az a nanofizika, és miért működik minden teljesen máshogy kicsiben (nanométeres skálán) mint nagyban?
- Hogyan lehet az elektronok mágneses momentumát (spinjét) információtárolása használni?
- Hogyan készíthető egy olyan tranzisztor, melyben az erősítést egyetlen elektron végzi?
- Hogyan készíthetünk egyedi atomokból vagy molekulákból memóriát?
A szilárdtestfizikához szorosan kapcsolódó statisztikus fizika pedig megmutatja, hogy
- Hogyan lehet leírni nagyszámú résztvevőből (elektronból, atomból, molekulából, emberből, információból) álló rendszereket?
- Hogyan nyerhetünk érdekes információt zajnak tűnő fluktuációkból?
- Hogyan érthetünk meg fázisátalakulásokat a víz olvadásától a folyékony hélium szuperfolyékony viselkedéséig?
- Hogyan nyerhetünk nagy mennyiségű gazdasági adat elemzéséből döntéshozáshoz hasznos információkat?
Ezen kérdések nagy része a legmodernebb kutatásokhoz kapcsolódik, amit az elmúlt évtizedekben a fenti témakörökben kiosztott számos fizikai Nobel díj is jól szemléltet (Grafén, ...).
A Fizika Tanszék és Elméleti Fizika Tanszék munkatársai az elméleti és kísérleti szilárdtestfizika, a statisztikus fizika és a nanofizika területén nemzetközileg elismert kutatásokat folytatnak. A Fizika Tanszék szilárdtestfizika laboratóriumaiban nyugati egyetemek laborjaival versenyképes műszerekkel dolgozhatsz, többek között nálunk található az ország legalacsonyabb hőmérsékletét (5mK, azaz pár ezred fok az abszolút nulla hőmérséklet felett) létrehozó hűtőberendezés, komplex spektroszkópiai műszerek állnak rendelkezésre különböző anyagok mágneses és optikai tulajdonságainak vizsgálatára, vagy akár anyagok atomi skálájú tulajdonságai tanulmányozhatók pásztázó alagútmikroszkóppal. Az Intézet szoros együttműködést ápol az MTA számos kutatóintézetével illetve nemzetközi kutatóközpontokkal, mely tovább szélesíti a kutatási lehetőségek palettáját. Külön kiemelésre méltó a BME Fizikai Intézetének és az MTA Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Intézetének közös nanofizikai laboratóriuma, melyben nanométeres skálájú áramkörök tervezésére és gyártására van lehetőség pásztázó elektronmikroszkóp segítségével.
Magyarország legalacsonyabb hőmérsékletét létrehozó hűtőrendszer | Pásztázó elektronmikroszkóppal készített nanoáramkör | Festéklézer spektroszkóp |
A kutató fizikus szakirány elvégzése kiváló elhelyezkedési lehetőségeket nyújt nemzetközi és hazai kutatóhelyeken, félvezetőipari és anyagtudományi módszereket alkalmazó vagy méréstechnikai problémákkal foglalkozó vállalatoknál, vagy akár gazdasági és tőzsdei elemző cégeknél.