MateFIZIKA

A BME Fizikusképzés Információs Portál wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Vanko (vitalap | szerkesztései) 2017. február 10., 17:45-kor történt szerkesztése után volt.


Matefizika logo 2.png


Praktikus műegyetemi felkészítő: fizika matematikával és kísérletekkel


Friss információk

Köszönjük a részvételt annak a kicsi, de lelkes csapatnak, akik jelentkeztek az előadássorozatra!

Sajnos ilyen kis létszám mellett nem tudjuk folytatni az előadássorozatot, így ajánlom figyelmetekbe a tavalyi előadások összefoglalóit.

Program

mateFIZIKA 2017

2017. február 10-től április 7-ig 8 előadásból álló sorozatot terveztünk - mindig pénteken délután 3-6-ig (március 17. kimarad).

Az első alkalmat, ígéretünkhöz híven, megtartottuk, de a további alkalmak a kellő érdeklődés hiányában elmaradnak.

Helyszín

BME Fizikai Intézet, F épület F29-es terem (1111 Budapest, Budafoki út 8.)

Megközelíthető a Gellért tér metróállomástól dél felé a Budafoki úton (térképvázlat)

Előadók

A mateFIZIKA előadásait Tasnádi Tamás (Matematikai Intézet), Vankó Péter (Fizikai Intézet) és Werner Miklós (Fizikai Intézet) tartják.

Első alkalom

2017. február 10. Kényszerfeltételek – avagy hogyan pöcköljük el a pingponglabdát, ha azt szeretnénk, hogy visszajöjjön?

Egyszerűbb és összetettebb dinamika feladatok részletes megoldása és diszkussziója. (Vankó Péter)

Részvételi díj, regisztráció

Az első alkalom ingyenes, de a részvétel regisztrációhoz kötött. Regisztrálni a regisztrációs felületen lehet.

A következő 7 alkalomra a részvételi díj 7000 Ft. Ezért további 7 háromórás előadást hallgathatsz meg. Jelentkezni és fizetni azonban csak az első, ingyenes alkalom után kell.

Mi a mateFIZIKA?

A mateFIZIKA a BME TTK programja Műegyetemre készülő középiskolásoknak. Praktikus fizika matematikával és kísérletekkel. A tavalyi évhez hasonlóan nyolc alkalommal.

A mateFIZIKA nem érettségi felkészítő: nem ismételjük át (sokadszor és szükségszerűen felületesen) a teljes középiskolai fizika és matematika tananyagot. Ehelyett néhány kiválasztott témát „járunk körbe” alaposan, módszereket, eljárásokat tanítunk, készségeket fejlesztünk. A matematikát és a fizikát együtt tanítjuk: vagy egy fizika téma kidolgozása kapcsán kerülnek elő különböző matematikai módszerek, vagy egy matematikai eszköz használatát mutatjuk meg a fizika különböző területein. A feladatokhoz kapcsolódóan bemutatunk néhány egyszerű kísérletet is.

Kiknek szól a mateFIZIKA?

Elsősorban azoknak a 12.-es középiskolásoknak, akiket enélkül is felvennének az egyetemre fizika vagy valamelyik mérnök szakra, de az első félévben komoly nehézségeik vannak a matematika és fizika tárgyakban. Az elmúlt évek tapasztalata szerint a felvett elsőévesek többsége nem vagy alig tudja megoldani a házi feladatok és a zárthelyik feladatait, annak ellenére, hogy sokan közülük emelt szinten érettségiztek. Hiányoznak azok a praktikus készségek, amelyekre szükségük lenne az első félév eredményes elvégzéséhez. Emiatt sokan rögtön az elején évismétlésre kényszerülnek, utólag kell pótolniuk a hiányzó tudást. A mateFIZIKA foglalkozásain ebben szeretnénk segíteni: jobb előre felkészülni!

Nem tudunk viszont segíteni azoknak, akiknek gondot okoz az érettségi és az egyetemre való bejutás. A mateFIZIKA hangsúlyozottan nem érettségi előkészítő, nem tanítjuk meg az érettségihez szükséges teljes ismeretanyagot.

A mateFIZIKA ugyanakkor nem is az olimpiai szakkörökre járó, tanulmányi versenyeken sikeresen szereplő diákoknak szól. Ők enélkül is sikeresen el tudják kezdeni ősszel az egyetemi tanulmányaikat. De persze, ha kíváncsiak és eljönnek, őket se küldjük el.

Hogyan lehet részt venni a felkészítőn?

Az 2017. február 10-én tartott első előadásra a regisztrációs felületen lehet jelentkezni.

Letölthető anyagok

A felkészítő feladatairól, témáiról az előadások után rövid összefoglaló készül, ami innen letölthető. Ugyanakkor a felkészítő lényegét épp az apró trükkök, megjegyzések adják, amit csak élőszóban hallhatsz. Így ezeknek az összefoglalóknak az elolvasása nem pótolja az előadásokon való részvételt, inkább csak kiegészítik azt.

2017-es előadások

2016-os előadások

2015-ös előadások

További programok középiskolásoknak

Személyes eszközök
Névterek

Változók
Műveletek
Navigáció
Hírek és linkek
Szak- és kutatási irányok részletesen
Eszközök