Nukleáris technika szakirány

A BME Fizikusképzés Információs Portál wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Sukosd (vitalap | szerkesztései) 2013. február 6., 18:53-kor történt szerkesztése után volt.

Mi jut eszedbe, ha a Nukleáris Technika szavakat hallod? Hatalmas atomerőművek, amelyek füstgázok és széndioxid kibocsátás nélkül állítják elő a villamosenergiát milliószor kevesebb anyagmennyiségből, mint akár a szénnel, olajjal vagy gázzal működő erőművek? Eszedbe jut az, hogy a Paksi Atomerőmű már 30 éve látja el az országot villanyárammal, és most hosszabbítják meg az eddigi blokkok élettartamát? Hallottál már arról, hogy a majdan végleg leálló blokkok pótlására újabb blokkok építését tervezik, hogy a Ti generációtok se járjon rosszabbul, mint a szüleid generációja, és Nektek se kelljen lemondani erről az olcsó és környezetbarát energiaforrásról? Vagy esetleg felrémlik előtted Csernobil vagy Fukushima képe, amely katasztrófákat az emberi gondatlanság, vagy soha nem látott természeti katasztrófa okozott, és amelyek bebizonyítják, hogy milyen rendkívül fontos az, hogy ezeket a modern technológiákat hozzáértő, felelős emberek kezeljék?

Bármi is jut eszedbe a fentiek közül, még messze jársz a teljes igazságtól. Az atomerőművek tervezése, üzemeltetése, analízise fontos része ugyan a nukleáris technikának, ám a nukleáris technika ennél sokkal több.

Hallottál-e arról a kutatásról, amellyel a kutatók azt a folyamatot szeretnék lehozni a Földre - az atommagok fúzióját -, amelyből a Nap is kapja az energiáját? A Nukleáris Technika szakirányon ismereteket szerezhetsz a világ talán jelenlegi legnagyobb, nemzetközi kutatási projektjéről, az ITER-ről is. Ez egy hatalmas fúziós kísérleti berendezés, amely nagyon széles nemzetközi összefogásban Franciaországban épül, és talán akkorra lesz készen, amikor Te éppen megkapod a MSc diplomádat.

Gondoltál-e arra, hogy nukleáris módszerek segítik az orvostudományt a betegségek felderítésében és gyógyításában? Tudod-e, hogy az orvosi diagnosztikában forradalmat hozó MRI (Mágneses Rezonancia Képalkotás) igazából nukleáris módszer, hiszen az atommagok parányi mágneses momentumain alapul? Hallottál-e arról, hogy a vegyészek a gyógyszergyárakban NMR (atommag-mágneses rezonancia) készülékekkel derítik fel a bonyolult makromolekulák szerkezetét? Tudtad-e, hogy egyes betegségek felderítésében a radioaktív technécium izotóp kulcsfontosságú?

De nemcsak az orvostudományban találkozol a nukleáris technikával: az iparban hegesztési varratok átvilágítását végzik radioaktív izotópokkal; a régészetben ugyancsak radioaktív izotópok vezetik nyomra a kutatókat egyes leletek életkorának, vagy eredetének meghatározására. Afrikában radioaktív izotópok segítik a rendkívül fertőző cece-légy elleni harcot. A nukleáris technikák alkalmazásának sorát még hosszan lehetne folytatni.

A Nukleáris Technika szakirányon roppant széles palettáról válogathatsz. A képzés súlypontja természetesen az atomenergetika, hiszen ez napjainkban különösen aktuális, és a paksi üzemidő-hosszabbítással és az új blokkok építésével kapcsolatban sok új és jól képzett szakemberre lesz szükség. De ha nem az atomenergetikában képzeled el a jövődet, más témát is bőven találsz. Vess egy pillantást a szakirány tárgyainak a listájára, vagy a Nukleáris Technikai Intézetben folyó kutatásokra.

== Infrastruktúra

Személyes eszközök
Névterek

Változók
Műveletek
Navigáció
Hírek és linkek
Szak- és kutatási irányok részletesen
Eszközök